Plzeňský Prazdroj uvařil sládek z Bavorska

Pivní aktuality - Plzeňský Prazdroj uvařil sládek z Bavorska

„Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek,“ zaznamenal plzeňský kronikář onen okamžik, kdy světlo světa spatřilo první pivo z nového měšťanského pivovaru v Plzni.

 

Uvařil ho 5. října 1842 jeho první sládek Josef Groll. Měšťané sice měli v úmyslu vařit pivo bavorského typu, vyhlášený sládek, ostatně sám Bavor, však učinil jinak. Prý omylem, ale možní schválně, měl podcenit odlišnosti místních surovin (měkká plzeňská voda, žatecký chmel, světlejší slad), a tak místo prokvaseného bavorského piva vyrobil zcela originální pivo.

Nová receptura sklidila okamžitý úspěch a dala vzniknout novému druhu piva, plzeňskému. V řeči piva je to synonymum silně chmeleného spodně kvašeného ležáku. Na rychlé expanzi nového piva se podílel i průmyslový rozvoj 19. století.

V Praze nové pivo nabídl již v roce 1843 pražský krejčí Jakub Pinkas, který kvůli němu pověsil krejčovinu na hřebík a založil dodnes funkční nejstarší pražskou plzeňskou pivnici – U Pinkasů. O deset let později se točilo již v pětatřiceti pražských hostincích, v roce 1856 pak proniklo do Vídně a zanedlouho bylo možné pít jej také v Paříži.

Obchodní úspěch vedl k zanesení ochranné známky, nejdříve Pilsner Beer a v roce 1898 potom dodnes známý Plzeňský Prazdroj (Pilsner Urquell). Pivo plzeňského typu už po desetiletí patří mezi nejrozšířenější piva a vaří se prakticky po celém světě. Originální Plzeňský Prazdroj pak ve třech pivovarech. Kromě Plzně ještě v ruské Kaluze a polských Tychách. Plzeňský Prazdroj je také suverénně největším vývozcem českého piva. A jak dopadl sládek-objevitel Josef Groll? Zemřel stylově u stolu v pivnici a v jeho rodném Vilshofenu se místní pivo prodává pod značkou Josef Groll Pils.

E-15

[ 09. 02. 2012 | Doporučit | Vytisknout | 1994 přečtení ]
Pivní aktuality ve zkratce
10.10.Anketa o nejhezčí pivní suvenýry roku 2023
Hlasujte i Vy v anketě O nejhezčí pivní etiketu, pivní tácek, pivní korunku pivovarů a minipivovarů za rok 2023, kterou pořádá Parkán klub Tábor.

> Anketní lístek <


1.10.Sběratelské setkání KSK v Praze
Zveme na setkání sběratelů pivních suvenýrů pořádané Klubem sběratelů kuriozit, které se bude konat 14. října 2023 v Kulturním domě Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10.

Rezervace stolů:
Petr Nahodil
tel.: 603 712 269
email: p.nahodil@centrum.cz
Naše a světové pivovary od A do Z
Kartičkové kalendáříky - pivovary od A do Z

Série kalendáříků s pivními etiketami nejen našich pivovarů.

Více informací

Miniatlas světa pivních etiket na kk
Miniatlas světa pivních etiket

Unikátní projekt mapující svět pivních etiket.

Více informací

60. výročí osvobození ČSR
Logo projektu.

Série s vojenskou technikou
z období 2. světové války

Cena série: 180,- Kč
60 kalendáříků

Více informací o sérii

Časopis Svět piva

Svět piva

Časopis Svět piva vydává
České sdružení klubů historie pivovarnictví
pro sběratele pivovarských suvenýrů.

Více o časopise Svět piva

Inzeráty
Informace